18. Edukacijski ljetni kamp DHH
Kao i prethodnih godina, kamp je bio mjesto za razmjenu iskustava osoba s poremećajima zgrušavanja krvi. To je osobito važno roditeljima djece s novootkrivenim dijagnozama koagulopatija, koji u izravnom kontaktu mogu čuti savjete naših starijih članova, kao i liječnika te svih drugih dionika uključenih u skrb za osobe s hemofilijom i ostalim poremećajima zgrušavanja krvi.
S oko 280 sudionika, posjećenost ovogodišnjeg edukacijskog kampa bila je jedna od najvećih do sada.
Svrha našeg već tradicionalog kampa i ovoga je ljeta ispunjena: edukacija i povezivanje naših članova, zainteresiranih osoba, ali i zdravstvenih djelatnika. Osim domaćih, u kampu su sudjelovali i predstavnici srodnih udruga susjednih država.
Uz pohađanje vrlo korisnih predavanja, sudionici kampa mogli su sudjelovati u stručno vođenim radionicama s fizikalnim vježbama, promociji nordijskog hodanja te tematskim edukacijskim radionicama.
Od tema valja izdvojiti predavanja o važnosti individualnog pristupa liječenju hemofilije s prikazom terapijskih opcija za osobe s poremećajima zgrušavanja krvi kao i suvremenoj sestrinskoj skrbi.
Pravilna prehrana te adekvatno dozirana tjelesna aktivnost također su iznimno važne za održavanje i unaprjeđivanje pokretljivosti i općeg zdravlja za sve naše članove. Stoga je na te teme stavljen poseban naglasak. Obrađena je i tema kardiovaskularnih bolesti, s posebnim osvrtom na čimbenike rizika i osobitosti tih bolesti u osoba s hemofilijom. Ove godine ugostili smo i predavačice iz susjedne nam Slovenije, koje su govorile o provedbi studije PROBE i slovenskim iskustvom u slučajevima elektivnih i urgentnih invazivnih postupaka u odraslih osoba s hemofilijom. U aktivnostima su sudjelovali i predstavnici srodnih udruga susjednih država, a odlična komunikacija s predstavnicima HZZO-a nastavljena je prikazom liječenja hemofilije i drugih poremećaja zgrušavanja iz perspektive Hrvatskoga zavoda za zdravstveno osiguranje.
I ove je godine održana vrlo posjećena radionica venepunkcije, na kojoj mnogi naši mlađii članovi čine prve korake prema samostalnoj primjeni terapije. Posebno treba spomenuti radionicu ciljano posvećenu psihološkom aspektu roditeljstva djece s poremećajima zgrušavanja krvi.
Treba svakako istaknuti i trud naših fizioterapeuta, koji su i ove godine strpljivo vodili vježbe u dvorani, postavljali kinesiotrake te nastavili s edukacijom o važnosti fizikalne terapije za osobe s hemofilijom.
Kao i prošle godine, naš ljetni kamp održan je u srcu Hrvatskoga zagorja u ugodnom ambijentu Hotela Well u kojem se, zahvaljujući potrebnim konferencijskim kapacitetima te bazenima mogao održati edukacijsko rehabilitacijski dio programa.-
Na kraju, zahvaljujemo svim sudionicima, predavačima, organizatorima, domaćinima te svim sponzorima koji su omogućili uspješnu realizaciju ovogodišnjeg, 18. Edukacijskog ljetnog kampa Društva hemofiličara Hrvatske.
Do sljedećeg susreta!
Zadnje aktualnosti
-
Poziv - Redovna skupština
30. pro 2024. -
Svjetski dan hemofilije – 17. travnja 2024.
17. tra 2024.